Τετάρτη, 26 Απριλίου 2017

Δοκιμασία ..Νο 3 για τον φετινό Εδεσσαίκό την Κυριακή απέναντι στην Δόξα Μελισσίου (βίντεο)




Την ομάδα που του  δυσκόλεψε δύο φορές την...ζωή όσο καμία άλλη στην διάρκεια της φετινής σεζόν αντιμετωπίζει ξανά ο Εδεσσαικός αυτή την Κυριακή για την 24η και πιό καθοριστική ίσως αγωνιστικής του πρωταθλήματος όσον αφορά την έκβαση του τίτλου
Ο  λόγος βέβαια για την Δόξα Μελίσσι η οποία "κοίταξε στα μάτια" τον πρωτοπόρο το δίμηνο Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου , απειλώντας τον με αποκλεισμό από το Κύπελο αλλά και με υποχώρηση στην 3η θέση στο "φινάλε' του α΄γύρου στο πρωτάθλημα
Αρχικά για την φάση των '16' του κυπέλου ο μετέπειτα τροπαιούχος Εδεσσαικός "ειδε τον χάρο με τα μάτια του'' στο Μελίσσι όταν βρέθηκε να χάνει 1-0 στο 103' (παράταση) από γκολ του Ουρουμίδη για να σωθεί τελικά πρώτα με την ισοφάριση του Πούπη στο 117΄από ολεθριο λάθος του τερματοφύλακα και εν συνεχεία στα πέναλτυ (4-5 βιντεο) όπου οι γηπεδούχοι πάντως είχαν φρικτά παράπονα από τον διαιτητή για την επανάληψη μιας κρίσιμης άστοχης αρχικά εκτέλεσης των "πρασίνων" που στο δεύτερο κτύπημα έγινε γκολ
Ενα μήνα αργότερα για την 11η αγωνιστική της Α1 το Μελίσσι έγινε η πρώτη και η  μοναδική έως τώρα ομάδα που προηγήθηκε στην Εδεσσα με τον Σερέτη στο 45' και για 80΄ απειλούσε τον μεγάλο αντίπαλο της με απώλεια βαθμών και υποχώρηση στην 3η θέση πριν ηττηθεί τελικά 3-1
Στον καθαρά αγωνιστικό τομέα ο Κώστας Μαλουμίδης καλείται να δώσει λύση στο δημιουργικό  πρόβλημα του Εδεσσαικού το τελευταίο δίμηνο απέναντι σε κλειστές άμυνες  , απόντος του χαρισματικού Μεταξά και είναι πολύ πιθανό να ξεκινήσει έναν ή και περισσότερους από τους αναπληρωματικούς στο προηγούμενο παιγνίδι με το Μάνδαλο , Προύντση, Καράμπελα και Μπάρμπα , στην μεσσαία γραμμή για περισσότερη ταχύτητα και καλύτερη κυκλοφορία μπάλλας ,όπως και τον Παπουλίδη στο δεξί άκρο της άμυνας για περισσότερα ανεβάσματα και πλαγιοκοπήσεις
Από την άλλη η φετινή Δόξα Νελισσίου 'ξεχειλίζει' από έμπειρους και καταξιωμένους παίκτες Α1 με θητεία και σε Εθνικές Κατηγορίες (Χατζηδάκης, Μαμής, Φάβας, Φωστηρόπουλος, Ουρούτσι , Ραμπούσης, Χαρμάνας, Ριομάντσης κ.α με τους 3 τελευταίους μάλιστα να έχουν περάσει και από τον Εδεσσαικό παλαιότερα,
Διανύει περίοδο φόρμας με δυο διαδοχικέ "τεσσάρες" (4-1) επί του Απόλλωνα Κ.Β και του Σταυροδρομίου και νιώθει αρκετά άνετα όσον αφορά την παραμονή της αφού απέχει 7 β. από τον 12ο Αρη Αμπελιών και 6 από τους 11ους Προμάχους
Μαθηματικά ωστόσο δεν είναι εξασφαλισμένη μαθηματικά και χρειάζεται 1 τουλάχιστον βαθμό , για την  περίπτωση "Θαυμάτων" από άλλες ομάδες στα τελευταία παιγνίδια 
 Που μάλλον θα τον διεκδικήσει την Κυριακή ,καθώς εν συνεχεία ταξιδεύει στον Εξαπλάτανο και την  τελευταία αγωνιστική (με το Μαυροβούνι) δεν θα θέλει να ρισκάρει και να αγχωθεί...










ΕΠΣ Πέλλας ΅Αγώνες Παιδικών Πρωταθλημάτων Αναγέννηση-Σ.Φ ΠΑΟΚ Γιαννιτσών






Σε παιγνίδια  για την 16η αγωνιστική των Παιδικών Πρωταθλημάτων ΕΠΣ Πέλλας ανάμεσα  
 στον Σ.Φ ΠΑΟΚ Γιαννιτσών και την Αναγέννηση  σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΡΟΤΖΟΥΝΙΟΡ-ΜΠΑΜΠΙΝΙ
Σ. Φ ΠΑΟΚ -Αναγεννηση  1-4

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡ 

Σ. Φ ΠΑΟΚ -Αναγεννηση  2-0

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΡΟΠΑΙΔΩΝ
Σ. Φ ΠΑΟΚ -Αναγεννηση   1-5





ΕΠΣ Πέλλας : Πρόγραμμα "μικρών" Παιδικών Πρωταθλημάτων 26/4-2/5



Σάββατο 29/4
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΡΟΠΑΙΔΩΝ 18η αγωνιστική
ΠΛΑΤΑΝΟΤΟΠΟΥ 2 10.00 ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ - ΑΛΜΩΠΟΣ 1 
ΑΡΑΒΗΣΣΟΥ 11.00 ΠΑΟΚ ΑΡΑΒΗΣΣΟΥ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΕΛΛΑ
ΠΛΑΤΑΝΟΤΟΠΟΥ 2 11.00 Μ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΕΛΛΑΣ -  ΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ
ΠΛΑΤΑΝΟΤΟΠΟΥ 2 12.00 Μ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ν ΜΥΛΟΤΟΠΟΥ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΡΟΤΖΟΥΝΙΟΡ/ΜΠΑΜΠΙΝΙ 18η αγωνιστική
ΠΛΑΤΑΝΟΤΟΠΟΥ 3 10.00 ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ - ΑΛΜΩΠΟΣ 1 
ΑΡΑΒΗΣΣΟΥ 12.00 ΠΑΟΚ ΑΡΑΒΗΣΣΟΥ - ΑΓΙΑΞ ΠΕΛΛΑΣ
ΠΛΑΤΑΝΟΤΟΠΟΥ 3 11.00 Μ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΕΛΛΑΣ -  ΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ
ΠΛΑΤΑΝΟΤΟΠΟΥ 3 12.00 Μ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ν ΜΥΛΟΤΟΠΟΥ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ
ΣΦΑΓΕΙΩΝ 12.00 ΣΦ ΠΑΟΚ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ
ΓΗΠΕΔΟ ΑΑΓ 11.00 ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΑΚ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ - ΑΛΜΩΠΟΣ 2 
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡ - 1ος ΟΜΙΛΟΣ 18η αγωνιστική
ΠΛΑΤΑΝΟΤΟΠΟΥ 1 10.00 ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ-ΑΛΜΩΠΟΣ1 
ΠΛΑΤΑΝΟΤΟΠΟΥ 1 11.00 Μ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΕΛΛΑΣ-ΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ
ΠΛΑΤΑΝΟΤΟΠΟΥ 1 12.00 ΝΙΚΗ ΑΞΟΥ-ΣΦ ΠΑΟΚ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ

Κυριακή 30/4
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΡΟΠΑΙΔΩΝ 18η αγωνιστική
ΚΑΡΥΩΤΙΣΣΑΣ 11.00 ΑΕΚ ΚΑΡΥΩΤΙΣΣΑΣ - ΑΛΜΩΠΟΣ 2 
ΤΖΟΥΝΙΟΡ - 1ος ΟΜΙΛΟΣ 18η αγωνιστική
ΚΑΡΥΩΤΙΣΣΑΣ 10.00 ΑΕΚ ΚΑΡΥΩΤΙΣΣΑΣ-ΑΛΜΩΠΟΣ 2 

Τετάρτη 3/5


ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΡΟΠΑΙΔΩΝ -19η αγωνιστική
ΛΑΓΟΥΔΗ Γ 17.00 ΑΛΜΩΠΟΣ 1 - ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΕΛΛΑ
ΠΑΣΑ ΤΣΑΙΡ 17.00  ΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ
ΠΕΝΤΑΠΛΑΤΑΝΟΥ 18.00 ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ - ΠΑΟΚ ΑΡΑΒΗΣΣΟΥ
ΛΑΓΟΥΔΗ Γ 18.00 ΑΛΜΩΠΟΣ 2  - Μ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ν ΜΥΛΟΤΟΠΟΥ
ΚΑΡΥΩΤΙΣΣΑΣ 17.00 ΑΕΚ ΚΑΡΥΩΤΙΣΣΑΣ - ΣΦ ΠΑΟΚ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΡΟΤΖΟΥΝΙΟΡ/ΜΠΑΜΠΙΝΙ - 1ος ΟΜΙΛΟΣ 19η αγωνιστική
ΛΑΓΟΥΔΗ Γ 17.00 ΑΛΜΩΠΟΣ 1 - ΑΓΙΑΞ ΠΕΛΛΑΣ
ΠΑΣΑ ΤΣΑΙΡ 17.00  ΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ
ΠΕΝΤΑΠΛΑΤΑΝΟΥ 17.00 ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ - ΠΑΟΚ ΑΡΑΒΗΣΣΟΥ
ΠΛΑΤΑΝΟΤΟΠΟΥ 3 17.00 ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ - Μ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΕΛΛΑΣ
ΛΑΓΟΥΔΗ Γ 18.00 ΑΛΜΩΠΟΣ 2 - Μ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ν ΜΥΛΟΤΟΠΟΥ
ΓΗΠΕΔΟ ΑΑΓ 18.00 ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΑΚ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ - ΣΦ ΠΑΟΚ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ
ΤΖΟΥΝΙΟΡ - 1ος ΟΜΙΛΟΣ 19η αγωνιστική
ΛΑΓΟΥΔΗ Γ 16.00 ΑΛΜΩΠΟΣ 2 ΑΡΙΔΑΙΑΣ-ΝΙΚΗ ΑΞΟΥ
ΠΑΣΑ ΤΣΑΙΡ 18.00 ΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ
ΚΑΡΥΩΤΙΣΣΑΣ 18.00 ΑΕΚ ΚΑΡΥΩΤΙΣΣΑΣ-ΣΦ ΠΑΟΚ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ

LIVE SCORES